Asociace českých divadelních kritiků

International Association of Theatre Critics

Association Internationale des Critiques de Théatre

Zprávy o činnosti českého střediska AICT

rok 2022

Výbor českého střediska AICT pracoval v roce 2022 v tomto složení: Jana Machalická – předsedkyně (Lidové noviny), Jan Jiřík (DAMU), Barbora Etlíková (Svět a divadlo), Hana Strejčková, Marcela Magdová (zástupci individuálního členstva). Tajemnice: Barbora Formánková. 

České středisko AICT je profesní sdružení, které si klade za cíl kultivovat domácí kritickou obec a primárně usiluje o propojování českého divadla s evropskými, popřípadě zámořskými divadelními kulturami. Svých kontaktů následně využívá k výměně zkušeností. 

Mezinárodní asociace divadelních kritiků (AICT/IATC) ve spolupráci s festivalem FAME – Festival Where Arts Meet Empowerment pořádala workshop pro mladé kritiky, který proběhl v termínu 19.9. – 24.9.2022 v Bruselu, Belgie. Na akci byly vyslány dvě účastnice z ČR z Katedry divadelních studií Masarykovy univerzity a  Katedry činoherního divadla v rámci Divadelní fakulty AMU.   

rok 2021

Výbor českého střediska pracoval v roce 2021 v tomto složení: Karel Král – předseda (Svět a divadlo), Eva Kyselová, posléze Jan Jiřík (DAMU), Tatjana Lazorčáková (KDFMS FF UP), Kateřina Lešková Dolenská (Loutkář), Vladimír Hulec (Taneční zóna), Martin Pšenička (KDV FF UK), Jana Machalická (Lidové noviny), Zdeněk Aleš Tichý a Zuzana Vejvodová (zástupci individuálního členstva). Tajemnice: Mirka Potůčková. Zástupci AČDK se v květnu roku 2021 účastnili kongresu AICT, který se konal online, a online konference AICT „This and that and that. The multiple roles of the theatre artist – the double meaning of performative criticism“, která se konala v lednu 2021. AČDK se podílela na výběru českého delegáta Marla Lolloka na V4 Critics Residency Programme při mezinárodním divadelním festivalu Divadelná Nitra na Slovensku. Cena Karla Krause nebyla v roce 2021 udělena. 

15. 5. 2021 Kongres AICT Online, (OMS, AICT) Program kongresu byl omezen na statutární valné shromáždění asociace, reporty o činnosti a debatu o jejím dalším fungování. Prezidentem AICT byl zvolen Jeffrey Eric JENKINS z USA (Univerzita Illinois v Urbana Champaign, USA) a následovala volba členů nové desetičlenné exekutivy. České středisko AICT bylo zastoupeno Karlem Králem, předsedou Asociace českých divadelních kritiků.

rok 2020

Výbor českého střediska AICT pracoval v roce 2020 ve složení: Karel Král (Svět a Divadlo, předseda), Eva Kyselová (DAMU), Tatjana Lazorčáková (Katedra divadelní, filmových a meidálních studií FF UP), Kateřina Dolenská (Loutkář), Vladimír Hulec (Taneční zóna), Martin Pšenička (Katedra divadelní vědy FF UK), a Jana Machalická (Lidové noviny, zástupkyně deníků), Zdeněk Aleš Tichý a Veronika Vejvodová (zástupci individuálního členstva).

České středisko AICT/ AČDK zajišťovalo v roce 2020 komunikaci s ústředím a šířilo informace z ostatních národních národních středisek zejména o programech, odborných online konferencích a jednáních. Jeho členové a členky se účastnili online konferencí pořádaných AICT Criticism and Corona – Redefining the Performing Arts in Times of the Corona Pandemic (8. 6. 2020), Performing Arts Festival in Corona Times – experiences and perspectives (28. 9. 2020) a The Seasons of Theatre Dialogue (12. 11. 2020). Ve speciálním čísle odborného časopisu AICT Critical Stages byl publikován článek Jany Návratové, Martiny Peckové Černé a Michala Zahálky “Czech Performing Arts in Quarantine”. Na mezinárodním webu a v členském newsletteru byly dále zveřejněny články Karla Krále “Czech Critics Approaching Playwrights” a „Theatre Criticism in Time of Crisis“ autorů Jany Machalické a Karla Krále.

Středisko spolupracovalo s organizátory na výběru českých zástupců na V4 Critics Residency Programme při mezinárodním divadelním festivalu Divadelná Nitra na Slovensku, akce se nakonec vzhledem k protipandemickým opatřením uskutečnila pouze online a participovala na ní česká účastnice Natalia Skarynka (Katedra divadelních, filmových a mediálních studií FF UP Olomouc).

rok 2019

Výbor českého střediska IATC pracoval v roce 2019 ve složení: Karel Král, předseda (Svět a Divadlo), Eva Kyselová (DAMU), Josef Herman (Divadelní noviny), Tatjana Lazorčáková (KDFMS FF UP), Kateřina Lešková Dolenská (Loutkář), Vladimír Hulec (Taneční zóna), Vít Dvořák (Opera Plus), Jana Machalická (LN, zástupce deníkářů), Martin Pšenička (KDV FFUK), Zdeněk Aleš Tichý a Veronika Vejvodová (zástupci individuálního členstva). Tajemnice: Mirka Potůčková.

Účast na mezinárodních seminářích pro mladé kritiky • WORKSHOP FOR YOUNG CRITICS, v rámci festivalu International Theatre Festival for Young Audiences, Iasi, Rumunsko, 3.–10. 10. 2019 • WORKSHOP FOR YOUNG CRITICS, WuZhen International Theatre Festival, Čína, 29. 10.–4. 11. 2019 Cena Karla Krause V roce 2019 iniciovala Asociace českých divadelních kritiků vznik nové Ceny Karla Krause. Jedná se o ocenění celoživotního díla osobností, které svou reflexí divadelní tvorby významně přispěly k udržování úrovně oboru, jeho kultivaci a prosazování etických hodnot v dramatickém umění. Historicky první laureátkou Ceny Karla Krause se stala Jana Patočková, divadelní kritička, redaktorka a editorka. Předání ceny se konalo dne 21. listopadu 2019 v IDU a jeho součástí byla beseda s laureátkou.

rok 2018

Výbor českého střediska IATC pracoval v roce 2018 ve složení: Karel Král, předseda (Svět a Divadlo), Eva Kyselová (DAMU), Josef Herman (Divadelní noviny), Tatjana Lazorčáková (KDFMS FF UP), Kateřina Lešková Dolenská (Loutkář), Vladimír Hulec (Taneční zóna), Vít Dvořák (Opera Plus), Jana Machalická (LN, zástupce deníkářů), Zdeněk Aleš Tichý a Veronika Vejvodová (zástupci individuálního členstva). V průběhu roku byl kooptován jako oficiální zástupce institucionálního člena Katedry divadelní vědy FF UK Praha doc. Martin Pšenička. Tajemnice: Mirka Potůčková

Aktivity českého střediska AICT se týkaly účasti na mezinárodních seminářích pro mladé kritiky. V roce 2018 se uskutečnily dva semináře. Na seminář do francouzského Limoges, který se konal při festivalu divadelních škol, vyjela Barbora Kašparová z brněnské Filozofické fakulty MU. Semináře pořádaného při mezinárodním divadelním bergmanovském festivalu ve švédském Göteborgu v srpnu se účastnila Tereza Pavelková, studentka doktorského programu na katedře Teorie a kritiky Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Dále proběhla beseda O BUDOUCNOSTI DIVADLA HUSA NA PROVÁZKU Brno, 15. 3. 2018, která se konala v Procházkově síni Domu umění v Brně a byla uspořádána Divadlem Husa na provázku ve spolupráci s Asociací českých divadelních kritiků/českým střediskem AICT. Moderoval ji předseda Karel Král a byla zaměřena na koncepce tří uchazečů na post nového ředitele CEDu, diskutovalo se jak o konkrétních bodech programů, tak o optimálním modelu existence této významné brněnské, potažmo české, scény pro futuro ve svazku zastřešujícího Centra experimentálního divadla.

BESEDA KOLIZE, KRIZE, KRITIKA Praha, 22. 11. 2018 O vztazích kritiků s praktiky, kritiků s politiky i kritiků s kritiky, o kritickém myšlení, PR, skandálech a cenzuře diskutovali s moderátory Karlem Králem, šéfredaktorem časopisu Svět a divadlo a Janou Machalickou, vedoucí kulturní rubriky Lidových novin tito tvůrci: Ivan Acher, Miřenka Čechová, Viktorie Čermáková, Jan Frič, Martin Glaser, Jiří Havelka, Jana Preková, Tomáš Procházka, S.d.Ch. a Petr Zelenka. Dále besedovali Lucie Dercsényiová, Pavel Janoušek, Luděk Richter, Eva Suková, Jakub Škorpil a Nina Vangeli.

Dále šlo o účast na kongresu AICT v Petrohradě, Rusku, 13.–18. listopadu 2018, kdy se konal při tradičním divadelním festivalu Baltic House v Petrohradě 28. světový Kongres AICT, který navíc letos hostil rovněž 17. udílení Evropské divadelní ceny. Součástí kongresu byla konference Scénická umění dnes? Svoboda a (Ne)tolerance. Na kongresu byla předána cena THALIA, kterou za rok 2018 převzal divadelní teoretik Hans-Thies Lehmann. Za české středisko AICT se kongresu účastnil Jakub Škorpil.  

rok 2017

Výbor střediska pracoval v  roce 2017 ve složení: Karel Král (předseda), Eva Kyselová, Josef Herman, Tatjana Lazorčáková, Kateřina Lešková Dolenská, Vladimír Hulec, Vít Dvořák a  Jana Machalická. Po valné hromadě byli do výboru kooptováni Zdeněk Aleš Tichý a  Veronika Vejvodová.

České středisko spolupracovalo s  mezinárodním sekretariátem (participace na výzvách k  účasti na odborných akcích a  konferencích nebo např. petice proti perzekuci tureckých intelektuálů a  tamní cenzuře, distribuce příspěvků – zejména Critical Stages). České středisko AICT ve spolupráci s IDU přijalo tajemnici hongkongského partnerského centra Bernice Chan Kwok Wai a zajistilo pro ni odborný program. České středisko AICT uspořádalo 22. 3. ve spolupráci s IDU a Jednotou hudebního divadla diskuzi Opera v Praze – umění-produkce – řízení, kterou moderovali Radmila Hrdinová a Josef Herman. Zástupci Českého střediska AICT se v  prosinci účastnili udílení Evropských divadelních cen v  Římě (Karel Král, Jana Machalická a Kamila Černá). České středisko AICT participovalo na mezinárodním semináři pro mladé kritiky. Kritického workshopu při mezinárodním divadelním festivalu IAPAR v indické Puně se ve dnech 3.–11. 11. účastnila Barbora Etlíková.

rok 2016

České středisko zajišťovalo běžnou agendu domácí i zahraniční, zejména korespondenci, evidenci přihlášek, schválení a přijetí nových členů, vystavování legitimací a evidenci členských příspěvků. V průběhu roku se uskutečnily dvě schůze výboru.

Výbor Českého střediska Mezinárodní asociace divadelních kritiků pracoval ve složení: Karel Král (Svět a divadlo) – předseda, Eva Kyselová (DAMU), Josef Herman (Divadelní noviny), Tatjana Lazorčáková (KDFMS FF UP), Kateřina Lešková Dolenská (Loutkář), Vladimír Hulec (Taneční zóna), Vít Dvořák (web Opera Plus) a Jana Machalická (Lidové noviny, zástupkyně deníkářů).

České středisko se kontinuálně zapojilo do mezinárodních akcí AICT (informace o českém divadle, jeho propagace, informace o činnosti Českého střediska, odborné texty pro zahraniční ročenky, časopisy, zapojení do mezinárodních portálů /Critical Stages, WaT/). Podílelo se na realizaci účasti a následné vyhodnocení přínosu českých mladých kritiků na mezinárodních seminářích pořádaných AICT: první z nich, v květnu konaný v tureckém Instanbulu, se po vyhodnocení bezpečnostních rizik nakonec neobsadili, seminář, pořádaný ve Vratislavi v rámci Evropského hlavního města kultury a Divadelní olympiády, tedy s bohatým inspirujícím programem nejen představení, ale i doprovodných besed, konferencí atd., absolvovala Radka Kunderová, Martin Macháček se zúčastnil workshopu v rumunské Cluji v rámci mezinárodního festivalu Interferences. Proběhlo také jednání s vedoucím workshopů J. P. Hanem o možnosti uspořádání semináře v ČR. Došlo také k zajištění české reprezentace na 27. světovém Kongresu AICT/IATC, pořádaném při jubilejním 50. ročníku mezinárodního festivalu BITEF v srbském Bělehradě, včetně účasti na odborné konferenci Newness and Global Theatre – between Commodification and Artistic Necessity – oficální českou delegátkou, pověřenou rovněž hlasovat ve volbách na generálním shromáždění, byla Eva Kyselová. Proběhla také diskuze a přípravná jednání nad dalším ročníkem Ceny kritiky, resp. Stipendijní ceny pro mladé talenty a divadelní kritiky.

rok 2015

Výbor českého střediska pracoval ve složení: Karel Král (Svět a divadlo) – předseda, Martin Bernátek (KDS FF MU), Daniela Jobertová (DAMU), Josef Herman (Divadelní noviny), Radka Kunderová (JAMU), Tatjana Lazorčáková (KDFMS FF UP), Kateřina Lešková Dolenská (Loutkář), Jana Návratová (Taneční zóna), Jan Petružela (Divadelní revue) a Jana Machalická (Lidové noviny, zástupkyně tzv. deníkářů).

České centrum zajišťovalo běžnou agendu domácí i zahraniční, zejména korespondenci, evidenci přihlášek, schválení a přijetí nových členů, vystavování legitimací a evidenci členských příspěvků.
V průběhu roku se uskutečnily tři schůze výboru a valná hromada. Kontinuálně se zapojilo do mezinárodních akcí AICT (informace o českém divadle, činnosti českého střediska, spolupráce spolupráce s webovým Critical Journal a Wat). Participovalo na programi a činnosti českého centra ITI
jako střešní organizace divadelníků. Jejím prostřednictvím RUO (zejména podpora kultury, granty – ministerské i městské, koncepce). Iniciovalo dopis ministrovi kultury ČR o zvážení větší podpory grantového systému (zejména pro oblast odborných periodik) a posléze vypracování návrhu grantového systému, účast na jednáních s ministrem o Státní kulturní politice atd. Díky aktivitě členů výboru se uskutečnilo několik diskuzí, besed a přednášek: O Jiřím Adámkovi a divadle, které se vzdaluje od příběhu – veřejná beseda na Mezinárodním divadelním festivalu Divadlo v Plzni (12. 9.), moderovali Karel Král a Vladimír Mikulka. Dále se uskutečnil seminář pro mladé kritiky zaměřený na scénografii v rámci PQ 2015 – dvanáct vybraných mezinárodních účastníků PQ pod vedením Arnolda Aronsona a Diany Damian s českými asistenty Barborou Příhodovu, Martinem Bernátkem a Tomášem Kubartem (23. 6. na DAMU).
Dne 26. 11. se uskutečnila valná hromada Sdružení českých divadelních kritiků/Českého centra AICT, která se zabývala výhledem činnosti (např. průzkum možnosti zajištění monitoringu českého oblastního divadla), přípravou odborných seminářů, diskuzí apod., zejména však budoucí statutární podobou – návrhem nových stanov spolku. Od r. 2015 je Karel Král, prezident českého centra, rovněž členem Rady Státního fondu kultury – ta se kromě projednávání žádostí napříč uměleckými obory zabývá i hospodařením SFK: snaží se a) zabránit prodeji či snižování nájmů u nemovitostí, z jejichž nájmu získává SFK prostředky, b) o oddlužení SFK, což je kauza, která se táhne od vzniku fondu.

rok 2014

Výbor pracoval ve složení: Karel Král (Svět a Divadlo) – předseda, Martin Bernátek (KDS FF MU), Daniela Jobertová (DAMU), Jan Kolář, posléze Josef Herman (DN), Radka Kunderová (JAMU), Tatjana Lazorčáková (KDFMS FF UP), Kateřina Lešková (Loutkář), Petr Christov (KDV FF UK- posléze ukončeno členství z důvodu nezaplacení členských příspěvků SČDK), Jana Návratová (TZ), Jan Petružela (DR), Jana Machalická ( LN, zástupce deníkářů). V průběhu roku se uskutečnily 3 schůze výboru.

České středisko AICT se kontinuálně zapojilo do mezinárodních akcí AICT (informace o českém divadle, jeho propagace, informace o činnosti českého střediska, odborné text pro zahraniční ročenky, časopisy, zapojení do mezinárodních portálů). Participovalo na programu a činnosti českého centra ITI jako střešní organizace divadelníků a rovněž jejím prostřednictvím RUO (zejména podpora kultury, grantyministerské i městské, koncepce ad.,). V červenci 2014 předložilo SČDK novému ministru kultury opět svůj návrh změny grantového systému MK ČR , který se týká zejména a především zlepšení a navýšení systematické finanční podpory divadelních časopisů. Podnítilo účast a následné vyhodnocení přínosu českých mladých kritiků na mezinárodních seminářích pořádaných Asociací: nositel první ceny pro mladé kritiky Michal Zahálka při příležitosti tamního mezinárodního festivalu, seminář vedli prof. Jean Pierre Han a Mark Brown. Pořádalo celkem 7 diskuzí, besed a přednášek na aktuální témata. Iniciovalo první ročník Ceny kritiky –resp. Stipendijní ceny pro mladé talenty divadelní kritiky – prvním laureátem Ceny se stal student Katedry divadelní vědy FFUK a redaktor Czech Theatre Michal Zahálak, porota rovněž udělila dvě čestná uznání a sice Tatianě Brederové a Veronice Štefanové.

rok 2013

Výbor pracoval ve složení: Karel Král (Svět a divadlo) – předseda, Martin Bernátek (KDS FF MU), Daniela Jobertová (DAMU), Jan Kolář (DN), Radka Kunderová (JAMU), Tatjana Lazorčáková (KDFMS FF UP), Kateřina Lešková (Loutkář), Petr Christov (KDV FF UK), Jana Návratová (TZ), Jan Petružela (DR), posléze kooptována Jana Machalická (LN, zástupkyně deníkářů)

V průběhu roku se uskutečnily 3 schůze výboru a valná hromada Sdružení českých divadelních kritiků.
Kontinálně se zapojovalo do mezinárodních akcí AICT (informace o českém divadle, jeho propagace, informaceo činnosti českého střediska, odborné text pro zahraniční ročenky, časopisy, zapojení do mezinárodních portálů). Podnítilo a realizovalo účasti českých mladých kritiků na mezinárodních seminářích, pořádaných AICT (Zuzana Vantuchová, Bulharsko; Michaela Malčíková, Rumunsko).

rok 2012

Výbor pracoval ve složení: Petr Christov (předseda), Kamila Černá (jednatelka), Barbara Topolová, Radmila Hrdinová, Martin Bernátek, Vladimír Mikulka a Martin Švejda. České středisko zajišťovalo běžnou agendu domácí i zahraniční, zejména korespondenci, evidenci přihlášek, schválení a přijetí nových členů, vystavování legitimací a evidenci členských příspěvků. V průběhu roku 2012 se uskutečnily tři běžné schůze výboru a valná hromada Sdružení českých divadelních kritiků.

České středisko se kontinuálně zapojilo do mezinárodních akcí AICT (informace o českém divadle, informace o činnosti českého střediska, odborné texty pro zahraniční ročenky, časopisy, zapojení do mezinárodních portálů, doporučení návštěvníkům, péče o zahraniční hosty). Participovalo na programu Evropské divadelní konvence (týkalo se výběru a veškeré přípravě českého vstupu do Contemporary Europe Playwrights). Participovalo na programu a činnosti Českého centra ITI jako střešní organizace divadelníků a rovněž jejím prostřednictvím RUO (zejména podpora kultury, granty – ministerské i městské, koncepce). Zajistilo českou delegaci na světovém Kongresu mezinárodní asociace ve Varšavě. Podílelo se na výběru a koordinaci účasti českých mladých kritiků na mezinárodních seminářích (Sibiu, Rumunsko – P. Vodseďálek a Maribor, Slovinsko – M. Lollok). Organizovalo diskuze časopisu Svět a divadlo – Poslední
Mohykán? (28. 2. 2012, IDU), Na koho myslí dnešní divadelní kritik? – česko-slovenské setkání divadelní
kritiky (březen 2012, MD Zlín), Theatre Criticism in New York – přednáška Randyho Genera (listopad 2012, KDV FF UK).

rok 2011

V průběhu roku se uskutečnily tři schůze výboru. Nový výbor se pokusil znovuaktivovat zejména domácí členstvo, sekretariát zrevidoval členskou základnu, zaktualizoval adresáře členů aktivních i zájemců, byla oslovena divadla s žádostí o umožnění vstupu členům, středisko tradičně podávalo své
návrhy na Cenu MK. Výbor pracoval ve složení: Petr Christov (předseda), Kamila Černá, Barbara Topolová, Radmila Hrdinová, Martin Bernátek, Vladimír Mikulka a Martin Švejda.

Spolupracovalo s Mezinárodním festivalem Divadlo (překlady synopsí do angličtiny a podíl na zajištění odborné péče pro zahraniční návštěvníky). Uspořádalo anketu o výuce divadelní kritiky na českých a slovenských univerzitních pracovištích (zveřejnění v roce 2012) – kontinuální zapojení do mezinárodní komunikace v rámci AICT (informace o českém divadle, jeho propagace, informace o činnosti českého střediska AICT, odborné texty o českém divadle pro zahraniční ročenky aj.).

Iniciovalo výměnu článků v rámci odborných časopisů, resp. portálů, a rovněž zprostředkování českého zastoupení do publikací, zajištění účasti a odborných příspěvků na konferencích partnerských asociací, podpora různých peticí, výzev, kondolence a blahopřání. Kooperovalo na programu Evropské divadelní konvence, zejména při doporučení a zprostředkování českých her pro katalog. A kontinuálně spolupracovalo s organizátory European Theatre Prize. Účast na mezinárodních seminářích, především pro mladé kritiky pořádaných AICT při festivalech (I. Mikulová participovala na semináři pro mladé kritiky při Baltic Drama Festival v Rize, Lotyšsko; D. Viceníková na dramatické platformě a semináři konaném při Mezinárodní přehlídce izraelského divadla v Tel Avivu). Vzhledem k tomu, že nebyl získán grant, nepodařilo se realizovat v tomto roce jednu z nejpodstatnějších aktivit střediska, tj. plánovaný seminář pro mladé kritiky při PQ 2011; České centrum se snažilo alespoň o odborný doprovod a přijetí hostů, kteří přijeli na PQ a zejména v minulosti byli předními představiteli AICT.

rok 2010

České středisko kontinuálně zajišťovalo běžnou agendu domácí i zahraniční, zejména korespondenci, evidenci přihlášek, zajištění schválení a přijetí nových členů, vystavování legitimací, prodlužování evidence členských příspěvků ad. Byla zajištěna organizace valné hromady, která se konala 28. 4. před střediskem připravenou besedou Otevřené prostory – psaní o divadle v současném mediálním světě. V průběhu roku se uskutečnily čtyři schůze výboru – dvě ve „starém“ složení, tj. do valné hromady, a dvě schůze již
nově zvoleného výboru (Petr Christov – předseda, Barbora Topolová, Kamila Černá, Martin Bernátek, Vladimír Mikulka, Martin Švejda, Vojtěch Varyš). Uskutečnila se jedna beseda, připravená členem výboru s patronací střediska (Pařeniště Vojtěcha Varyše v kavárně Potrvá) a široce diskutovaná debata o Divadelních novinách v Malém sále IDU. Nový výbor se pokusil znovuaktivovat zejména domácí členstvo – sekretariát zrevidoval členskou základnu, zaktualizoval adresáře aktivních členů i zájemců o členství, byla oslovena divadla s žádostí o umožnění vstupu členům a posléze zpracovány odpovědi, byl založen
bankovní účet atd. Středisko tradičně podávalo své návrhy na Cenu MK ČR. Byly spuštěny internetové stránky českého střediska a spolu s administrátory jsou průběžně aktualizovány. Poprvé byl podán grant na činnost v dalším roce, zejména s přihlédnutím k plánovaným aktivitám domácím i zahraničním
zejména v souvislosti s Pražským Quadriennale 2011.

rok 2009

Středisko kontinuálně zajišťovalo běžnou agendu, přijímalo nové členy, evidovalo přihlášky a členské příspěvky, vystavovalo legitimace a angažovalo se v domácích odborných záležitostech (podpora studentů odborných škol v rámci umožnění vstupu do divadel, nominace do poroty Cen Ministerstva
kultury ČR a nominace laureátů atd.). Nejvýznamnějším domácím úkolem byla příprava podkladů a veškeré zajištění webových stránek střediska. Výbor se sešel v roce 2009 třikrát.

Středisko obstarávalo participaci na mezinárodních akcích, zpracování databází festivalů, výměnu článků mezi odbornými časopisy apod. Pokračovala spolupráce s organizátory na dalším ročníku prestižní European Theatre Prize (nominace na cenu New Reality v koordinaci se slovenským partnerským centrem, zajištění české účasti na 13. ročníku slavnostního udílení cen, tentokrát konaném ve Vratislavi u příležitosti oslav roku Grotowského, spojených s představeními oceněných laureátů, diskusemi, konferencemi; zpětné zaslání českých tiskových ohlasů organizátorům).

Středisko dále spolupracovalo s Evropskou divadelní konvencí, především na katalogu Nových evropských her. Středisko se také podílelo na odborném výběrů, konzultacích a zajištění účasti mladých kritiků na mezinárodních seminářích Asociace pro mladé kritiky (Rumunsko, Polsko). Z těchto dílen si mladí kritici přivezli zejména četné odborné kontakty, zkušenosti a v neposlední řadě publikovali články o zhlédnutých představeních. Pro SČDK potom odevzdali zprávy, které byly předneseny na zasedáních výboru. Středisko rovněž participovalo na významném nizozemském mezinárodním festivalu v Amsterdamu, v jehož rámci se ve spolupráci s mezinárodní asociací konalo sympozium Forced to Tour – or Tour de Dorce?: The Effects of Globalization and Migration on Theatre Criticism. Sympozia se zúčastnili P. Christov, M. Pšenička a M. Bernátek. Triennale Novi Sad ve spolupráci s AICT pořádalo sympozium International Theatre Festivals and Audience Development, jehož se zúčastnil T. Vokáč. I v roce 2009 pokračovala spolupráce s mezinárodním festivalem DIVADLO v Plzni. AICT měla na starost zahraniční účastníky, připravovala materiály, včetně zajištění překladů synopsí inscenací. Největší akcí roku 2009 bylo – díky tradiční vstřícné spolupráci a porozumění, jakož i finančnímu zajištění festivalu DIVADLO – přijetí exekutivy AICT. Středisko zajistilo veškerou organizační korespondenci, produkci setkání a dvou pracovních zasedání a uspořádání mezinárodní konference Dvacet let poté – proměny divadla a jeho reflexe po roce 1989 v Klubu komorního divadla, včetně tlumočení, moderátora a českého příspěvku do diskuse. Akce byla
členy exekutivy vysoce oceněna – členové ocenili pohostinství, jakož i pracovního ducha týmu střediska. Tato akce byla rovněž pozitivně vnímána médii a články byly zveřejněny v odborném i běžném tisku.

rok 2008

Středisko zajišťovalo běžnou agendu, přijímalo nové členy, evidovalo přihlášky, vystavovalo legitimace, evidovalo členské příspěvky. Zajišťovalo také participaci na mezinárodních akcích, zpracování databází festivalů, výměnu článků mezi odbornými časopisy apod. Pokračovala spolupráce s organizátory na dalším
ročníku European Theatre Prize (nominace na cenu New Reality, zajištění české účasti na slavnostním ceremoniálu předání cen a doprovodném symposiu a programu, zpětné zaslání českých tiskových ohlasů atd.).

Středisko se také podílelo na odborném výběru, konzultacích a zajištění účasti na mezinárodních
seminářích Asociace pro mladé kritiky (J. Jiřík), workshopu při mezinárodním Bienále nové hry na festivalu ve Wiesbadenu a na festivalu loutkového divadla ManiganSes – Festival international des arts de la marionnette v Saguenay (K. Dolenská). Z obou stáží si jmenovaní mladí kritici přivezli četné odborné kontakty, zkušenosti a v neposlední řadě publikovali články o zhlédnutých představeních. Pro SČDK pak odevzdali zprávy, které byly předneseny na zasedáních výboru. Středisko také přijalo představitele asociace ze zahraničí, zejména nového prezidenta AICT/IATC Yun Cheol Kima, který se zúčastnil přehlídky současného českého divadla Czech Theatre Showcase a dalších jednání o přípravě semináře pro zkušené
kritiky při dalším ročníku Festivalu DIVADLO v Plzni v r. 2009.

Středisko dále spolupracovalo na přípravách zahraniční účasti odborníků na Festivalu DIVADLO Plzeň, zajišťovalo jejich účast na besedách, připravovalo materiály, vč. zajištění překladů synopsí českých inscenací apod. Na základě diskuse s prezidentem AICT/IATC a vedením plzeňského Festivalu DIVADLO byl podán společný návrh na uspořádání mezinárodního semináře pro pokročilé kritiky a vedena přípravná jednání o tématu, účastnících a organizaci s vedoucími těchto konferencí.

rok 2007

Výbor českého střediska AICT/IATC – Sdružení českých divadelních kritiků (SČDK) pracoval ve složení:
B. Topolová (předsedkyně), J. Patočková, K. Černá, R. Hrdinová, J. Machalická, J. Kerbr a P. Christov.
Běžná agenda střediska (přijetí nových členů, evidence přihlášek, vystavování legitimací, prodlužování-evidence členských příspěvků ad.), zajištění participace na mezinárodních akcích (databáze festivalů, výměna článků mezi odbornými časopisy apod.). Na domácím poli vzhledem k přípravě PQ
realizována pouze jedna veřejná diskuse v listopadu 2007 u příležitosti 12 let festivalu PDFNJ Německé divadlo – šok nebo inspirace?. Pokračovala spolupráce s organizátory na dalším ročníku European Theatre Prize (nominace na cenu New Reality, zajištění české účasti na slavnostním ceremoniálu předání cen a
doprovodném symposiu a programu, zpětné zaslání českých tiskových ohlasů atd.). Odborný výběr, konzultace a veškeré zajištění účasti na mezinárodních seminářích Asociace pro mladé kritiky (E. Žantovská a J. Adámek – worskhop při Triennale Novi sad, J. Petružela – workshop při festivalu v Santiagu de Compostela) – z obou stáží si jmenovaní mladí kritici přivezli kontakty, zkušenosti a v neposlední řadě publikovali články o shlédnutých představeních, pro SČDK potom odevzdali zprávy, které byly předneseny na zasedáních výboru. Přijetí představitelů asociace (I. Herbert, N. Pesočinskij) při PQ a jednání s nimi,
jakož i dalšími účastníky (zejména T. Irmer, R. Brustein), konaly se kritické besedy o možné spolupráci. Kooperace na přípravách zahraniční účasti odborníků na festivalu DIVADLO Plzeň, zejména besed a materiálů vč. zajištění překladů synopsí českých inscenací apod. Následně na základě diskuse s prezidentem AICT/IATC a vedením plzeňského festivalu podán společný návrh na uspořádání mezinárodního semináře pro pokročilé kritiky či zasedání exekutivy na příštím ročníku festivalu
DIVADLO, v té souvislosti řešena výborem i plánovaná participace na výročním mezinárodním kongresu asociace.

rok 2006

Výbor českého střediska AICT/IATC – Sdružení českých divadelních kritiků (SČDK) pracoval ve složení:
B. Topolová (předsedkyně), J. Patočková, K. Černá, R. Hrdinová, J. Machalická, J. Kerbr, P. Christov a J. Sloupová a D. Drozd (poslední dva jmenovaní pouze do Valné hromady SČDK v květnu, kdy bylo ve volbách rozhodnuto zredukovat výbor a zmiňovaní na své funkce rezignovali). Výbor se během roku sešel
na třech řádných zasedáních a zabýval se zejména odbornými aktivitami spolku, z nichž k nejvýznamnějším patřilo uspořádání besedy k uvedení knižního výboru z díla S. Machonina Šance
divadla dne 29.3.

V květnu se uskutečnila valná hromada sdružení, na níž byl členstvem de facto potvrzen stávající výbor a schválena činnost, s tím, že by se mělo nadále pokračovat v diskusích a besedách s větším zapojením studentů. Pro zahraniční hosty festivalu Divadlo/Theatre 06 v Plzni byly opět připraveny synopse českých inscenací, resp. jejich překlady do angličtiny, včetně zkorigování. V rámci samotného festivalu se představitelé českého střediska setkali s četnými kolegy z odborného zahraničního tisku a informovali je o současném českém divadle, dramatu, nové knižní produkci DÚ a aktivitách, jakož i projednávali plány na budoucí případnou spolupráci českého střediska v rámci mezinárodní asociace.

Zásadní mezinárodní akcí byl kongres AICT/IATC spojený s odborným symposiem s tématem Konec kritiky?, konaný u příležitosti Europe Theatre Prize – udílení Evropské divadelní ceny v Turíne 8. – 12. března. České středisko s organizátory korespondovalo ohledně případné účasti (převzetí deponované ceny), resp. zdravici nositele této Ceny V. Havla, zajišťovalo účast českých delegátů, jejich program, diskusní referáty apod. Následně rovněž distribuovalo informaci o této ceně a speciální ceně AICT/IATC udělené na mimořádném sjezdu asociace u příležitosti oslav 50. výročí založení Eriku Bentleymu.

rok 2005

Výbor českého střediska AICT/IATC – Sdružení českých divadelních kritiků pracoval ve složení: B. Topolová (předsedkyně), J. Patočková, K. Černá-Patková, R. Hrdinová, J. Machalická, J. Sloupová, J. Kerbr, P. Christov a D. Drozd. Výbor se během roku sešel na dvou řádných zasedáních a zabýval se zejména odbornými aktivitami spolku, z nichž k nejvýznamnějším patřilo uspořádání diskuse o kritice a scénografii při Salonu české scénografie ve spolupráci s Divadelním ústavem a zejména besedu Sto roků kobry nad dostojevským“projektem V. Morávka. Pro zahraniční hosty festivalu Divadlo/Theatre 05 v Plzni
byly připraveny synopse českých inscenací, resp. jejich překlady do angličtiny, včetně zkorigování, v rámci samotného festivalu se představitelé českého střediska setkali nejen s četnými kolegy z odborného tisku zahraničního, a informovali je o současném českém divadle, dramatu, nové knižní produkci DÚ a aktivitách, jakož projednávali plány na budoucí případnou spolupráci českého střediska v rámci mezinárodní asociace. Díky pozvání a pohostinství partnerských středisek AICT/IATC v Polsku a Maďarsku se podařilo realizovat výjezdy studentů pražské divadelní vědy, resp. brněnské, na workshopy
pro mladé kritiky při festivalu Dialog ve Wroclavi a festivalu v maďarském Szegedu. Sekretariát českého střediska, resp. sdružení, v průběhu roku vyřizoval zejména výměnu, resp. obnovování členských legitimací formou známky /přelepky/, výběr členských poplatků, přijetí nových členů, evidenci /stávající aktuální počet členů Sdružení je 58.

rok 2004

Výbor českého střediska AICT/IATC – Sdružení českých divadelních kritiků pracoval ve složení: B. Topolová
(předsedkyně), J. Patočková, K. Černá-Patková, R. Hrdinová, J. Machalická, J. Sloupová, J. Kerbr, P. Christov a D. Drozd. Výbor se během roku sešel na třech řádných zasedáních a zabýval zejména odbornými aktivitami spolku, z nichž k nejvýznamnějším patřilo uspořádání tří diskuzí: − ve spolupráci s Teatrologickou společností a Divadelním ústavem besedu u příležitosti životního jubilea J. Balvína,
u příležitosti Mezinárodního dne divadla diskuzi, resp. kulatý stůl na téma: “Ceny pro divadlo-málo nebo moc?“, v červnu pak v rámci Dnů současného francouzského divadla „Divadlo chycené za slovo“ nejprve pozdní snídani s prof. Patricem Pavisem u příležitosti vydání jeho Divadelního slovníku Divadelním ústavem a posléze (ve spolupráci s DAMU) besedu Divadlo na papíře – překládání a vydávání současného dramatu, jíž se zúčastnili francouzští hosté (mj. Sabine Bossan z Entre Actes, Fr. Berreur, řed. Nakladatelství Solitaires Intempestifs), jakož i čeští vydavatelé, překladatelé, studenti ad. Dále dopisy na MK a Magistrát s výzvou o zachování podpory (financování) odborných divadelních periodik, komentář, resp.
odborné stanovisko k magistrátní diskuzi Stát – město – kultura. Sdružení podalo rovněž svou nominaci na Cenu MK. Členka výboru K. Černá se zúčastnila festivalu – přehlídky nejlepších inscenací, uvedené pro zahraniční kritiky mj., Sirens v litevském Vilniusu. V rámci festivalu Divadlo/Theatre 04 v Plzni se představitelé českého střediska setkali nejen s četnými kolegy z odborného tisku zahraničního, ale rovněž s prezidentem mezinárodní asociace Ianem Herbertem, a informovali ho o současném českém divadle,
dramatu, nové knižní produkci DÚ a dalších aktivitách, jakož s ním projednali plány na budoucí činnost českého střediska v rámci mezinárodní asociace. Sekretariát českého střediska, resp. sdružení, v průběhu roku vyřizoval zejména výměnu, resp. obnovování členských legitimací formou známky (přelepky), výběr členských poplatků, přijetí nových členů, evidenci (stávající počet členů Sdružení je 56).

rok 2003

Výbor českého střediska AICT/IATC – Sdružení českých divadelních kritiků pracoval ve složení: B. Topolová (předsedkyně), J. Patočková, K. Černá – Patková, R. Hrdinová, J. Machalická, J. Sloupová, D. Drozd  a J. Kerbr. V průběhu roku se 5x sešel na svém zasedání, mj. se rozhodl kooptovat jako stálého zástupce D. Drozda P. Christova.

Výbor se zabýval zejména odbornými aktivitami spolku, z nichž k nejvýznamnějším patřilo uspořádání panelové diskuse „Cyrano de Bergerac – recepce prvé premiéry nového vedení činohry Národního divadla“ (26. února 2003, ve spolupráci s Teatrologickou společností a Divadelním ústavem); dále dopisy na MK ČR a Magistrát s výzvou o zachování podpory (financování) odborných divadelních periodik a dopis primátorovi HMP ohledně situace rušení pražských divadel, odvolávání ředitelů apod. Členka výboru J. Sloupová se zúčastnila symposia New European Drama: Art or Commercial Product?, které uspořádali při příležitosti výstavy Triennale Novi Sad organizátoři ve spolupráci s Exekutivou AICT/IATC. K. Černá – Patková se jako oficiální reprezentant Českého střediska zúčastnila Mezinárodního Kongresu AICT/IATC, který se konal během festivalu I.L.Caragiale v Bukurešti: mimo pracovních záležitostí asociace (Generální shromáždění) se zde konalo symposium na téma: Divadlo jako síla, která může změnit svět“. V rámci Pražského Quadriennale 2003 se představitelé Českého střediska setkali mj. s prezidentem mezinárodní asociace Ianem Herbertem, který zde působil jako člen mezinárodní poroty. Sekretariát Českého střediska, resp. sdružení, v průběhu roku vyřizoval zejména výměnu, resp. obnovování členských legitimací formou známky (přelepky), výběr členských poplatků, evidenci a přijetí nových členů: aktuální počet členů Sdružení je 55. Do zahraničí byl vyslán jeden zástupce Českého střediska: 1.-8.11.                  Kamila ČERNÁ Rumunsko, Bukurešť, Kongres AICT.

rok 2002      

Výbor českého střediska AICT – Sdružení českých divadelních kritiků (SČDK) pracoval ve složení:
D. Drozd (tajemník), R. Hrdinová, J. Kerbr (kooptovaný za O. Hučína), J. Patočková, Z. A. Tichý, B. Topolová
(předsedkyně), L. Vodička. Výbor se sešel 6x na pravidelných jednáních. 8.11. se konala v Malém sále DÚ Valná hromada, jíž se zúčastnilo cca 40 členů, a z níž ve volbách mj. vzešel nový výbor Sdružení ve složení: B.Topolová, J.Patočková, R.Hrdinová, K.Černá-Patková, J.Sloupová, J.Machalická, J.Kerbr, D.Drozd.

Činnost SČDK se stabilizovala, počet členů stoupl na 50 členů, většina zaplatila členské příspěvky, poté obdržela od sekretariátu členské legitimace. Vzhledem k tomu, že Sdružení nedostalo grant MK ČR na cyklus „Přednášky s osobnostmi, resp. přednášky k publikacím o divadelní kritice“, uskutečnila se za celý rok pouze jedna takováto akce: ve spolupráci s DÚ a Teatrologickou společností SČDK se 21.3. uskutečnilo setkání s přednáškou prof. Evy Stehlíkové a následnou diskusí o vydané knize K. Krause Divadlo ve službách dramatu. Další aktivitou byl veřejný dopis šéfredaktoru MF Dnes s žádostí o vysvětlení jeho postupu ve věci zrušení místa odborného divadelního redaktora. Tajemník SČDK David Drozd byl osloven organizátory s žádostí o příspěvek na konferenci Paradise Lost?, pořádané při festivalu Divadlo ze střední a východní Evropy v Rotterdamu a Amsterdamu.

rok 2001

Výbor českého střediska AICT – Sdružení českých divadelních kritiků /SČDK/ se během roku sešel 7x.
Pracoval ve složení: D. Drozd /tajemník SČDK/, R. Hrdinová, O. Hučín /na jehož místo byl posléze kooptován Jan Kerbr/, J. Patočková, Z. A. Tichý, B. Topolová /předsedkyně/, L. Vodička.

Na základě úspěšných žádostí o granty MK ČR byly v roce 2002 realizovány 2 projekty. V rámci projektu „Semináře s osobnostmi” se dne 5. 4. 2001 v Malém sále DÚ uskutečnila přednáška Karla Krause Drama a divadlo, které se zúčastnilo téměř 40 posluchačů z řad divadelních kritiků a teatrologů. Díky pružnosti edičního oddělení DÚ byl text této přednášky ještě zahrnut do připravované publikace teoretických studií K. Krause, jež vyšla v prosinci 2001 v DÚ. Plánované semináře pro studenty, vedené K. Krausem, byly – vzhledem k mizivé účasti studentů na zahajovací přednášce – odloženy na příští rok. Jako součást projektu „Diskusní semináře pro mladé kritiky” byly plánovány 2 semináře pro začínající divadelní kritiky. První měl proběhnout při festivalu Setkání/Stretnutie 2001 ve Zlíně, byl však pro nezájem studentů zrušen
/i přes vehementní propagaci na všech divadelně zaměřených školách ČR se nepřihlásil ani jediný student/.

Druhý seminář při festivalu Divadlo 2001 v Plzni se uskutečnil za účasti 4 studentů pod vedením Vladimíra Justa a Zdeňka Hořínka. Byl uspořádán za podpory pořadatelů festivalu, kteří poskytli lektorům ubytování. Seminář probíhal od pátku do neděle ve 2 až 3 hodinových blocích. Díky malému počtu účastníků mohly být diskuse vedeny do hloubky, kromě analýz konkrétních festivalových představení byla možnost diskutovat i o obecnějších otázkách divadelní kritiky jako takové. Pro všechny zúčastněné byla tato akce přínosná a naplnila svůj účel. Středisko, resp. Sdružení českých divadelních kritiků se angažovalo otevřeným dopisem na obranu divadelní kritiky jako profese v denním tisku /MK Dnes/ a zároveň vyjednalo s představiteli mnoha českých divadel slevu na představení pro své členy. Sekretariát střediska vykonával převážnou většinu práce, spojené s běžnou agendou, vedle korespondence zejména evidenci členů, přihlášek, členských příspěvků a vydávání členských legitimací.

rok 2000

Výbor českého střediska AICT pracoval v první polovině roku ve složení: M. Boková, O. Černý, M. Havlíčková, J. Holeňová, Z. Hořínek , M. Lukeš, J. Patočková, B.Topolová. Tento výbor se sešel ke 4 společným schůzím, kdy především intenzivně pracoval na přípravě transformace střediska a valné hromady českých divadelních kritiků. Sešla se dne 27.6.2000 v Hradci Králové a přihlásila se k transformaci původního českého střediska AICT v občanské sdružení pod názvem Sdružení českých divadelních kritiků /zkratka SČDK/.

Valná hromada schválila nové Stanovy a zvolila výbor SČDK:  D. Drozd, R. Hrdinová, O. Hučín, J. Patočková, Z. A. Tichý, B. Topolová -předsedkyně, L. Vodička. Nový výbor se do konce roku sešel 2x. Na MV ČR ihned podal žádost o registraci sdružení, ta byla proveden 4.9.2000. Ještě na podzim 2000 výbor podal žádost na MK ČR o granty na projekty „Semináře s osobnostmi“ (cyklus seminářů s Karlem Krausem) a na „Diskusní semináře pro mladé kritiky“ při divadelních festivalech v ČR. Během roku pokračovala úzká spolupráce střediska AICT s I. Herbertem, vedoucím mezinárodních seminářů pro mladé kritiky, na jejímž základě byli opět 2 mladí čeští kritici pozváni k účasti na těchto seminářích v zahraničí (M. Musilová – Amsterdam, Nizozemí, J. J. Škorpil – Nitra, Slovensko).

rok 1999

Výbor českého střediska AICT pracoval ve složení: V. Procházka, J. Holeňová, J. Patočková, M. Boková,  M. Havlíčková,  Z. Hořínek, M. Lukeš, B.Topolová. V roce 1999 se sešel ke 2 společným schůzím. Středisko řešilo problém obměny předsedy střediska. Nástupcem odstoupivšího V. Procházky, který z důvodu svého jménování na místo ředitele Činoherního klubu na funkci předsedy střediska rezignoval, se stala Barbara Topolová. Pokračovala úzká spolupráce střediska s I. Herbertem, vedoucím mezinárodních seminářů pro mladé kritiky, na jejímž základě byli opět 2 mladí čeští kritici pozváni k účasti na těchto seminářích v zahraničí /L. Jungmannová – Waterford, USA; O. Hučín – Strassbourg, Francie/. Středisko realizovalo přijetí I. Herberta z Velké Británie ve dnech 10.-13.6.1999 za účelem návštěvy PQ 99.