Asociace českých divadelních kritiků

International Association of Theatre Critics

Association Internationale des Critiques de Théatre

stanovy AČKD

STANOVY

ASOCIACE ČESKÝCH DIVADELNÍCH KRITIKŮ, z. s.

IČ: 708 60 971, se sídlem Celetná 595/17, Praha 1 – Staré Město

zapsané ve spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl L, vložka 11156

Článek I.

Název, sídlo, postavení Spolku

1)      Spolek působí v českém jazyce pod názvem: Asociace českých divadelních kritiků, z. s. (dále jen „Spolek“). Anglický ekvivalent názvu spolku je Association of Czech Theatre Critics.

2)      Spolek je založen na demokratických zásadách v souladu s ustanovením § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „OZ“).

3)      Spolek je samostatnou otevřenou nezávislou nepolitickou profesní organizací a členství v něm je dobrovolné.

4)      Sídlem Spolku je Praha.

Článek II.

Stanovy

Vnitřní organizace Spolku, práva a povinnosti členů i volených orgánů spolku se řídí těmito stanovami, které jsou uloženy ve svém úplném znění v sídle Spolku.

Článek III.

Účel Spolku

Účelem Spolku, jenž funguje jako výkonný orgán českého střediska mezinárodní organizace AICT-IATC, je podpora rozvoje české divadelní kritiky, ochrana etických a profesionálních zájmů divadelních kritiků a podpora vzájemných mezinárodních styků divadelních kritiků, včetně zajištění českého zastoupení v AICT-IATC.

Článek IV.

Hlavní činnost Spolku

1)      Spolek vykonává hlavní činnosti za účelem dosažení svých cílů v souladu se svým posláním tak, jak je vymezeno v čl. III. těchto stanov. Hlavní činnost spolku není podnikáním ani výdělečnou činností.

2)      Hlavní činnost může být financována především, ale nejenom, z členských příspěvků podle čl. XI. těchto stanov, grantů a sponzorských darů a ze zisku z vedlejších činností podle čl. V. těchto stanov. Je-li při výkonu hlavní činnosti dosaženo příjmu, použije Spolek tyto příjmy k pokrytí nákladů na podporu hlavní činnosti Spolku, či na úhradu své správy.

3)      Hlavní činností Spolku je osvětová a výzkumná činnost v oblasti divadelní kritiky, například formou veřejných besed, přednášek, konferencí, publikační činností, podporou kritické reflexe českého divadla, oceňováním výjimečných počinů v oblasti divadelní kritiky, poskytováním poradenství veřejné správě v oblasti kulturní politiky, pořádáním mezinárodních setkání divadelních kritiků a výměny s národními středisky AICT-IATC, pořádáním osvětových kampaní, peticí a sbírek apod.

Článek V.

Vedlejší činnost Spolku

1)      Jelikož je provozování hlavní činnosti Spolku spojeno s náklady, může Spolek vykonávat vedlejší činnost v oboru živnosti volné, a to jak pro podporu hlavní činnosti, tak i za účelem hospodárného využití majetku Spolku.

2)      Vedlejší činností Spolku může být hospodářská činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, která směřuje především k podpoře hlavní činnosti Spolku podle čl. IV. těchto stanov a k úhradě nákladů na vlastní správu Spolku.

3)      Rozhodnutí o zahájení provozování vedlejší činnosti v mezích odst. 1 a 2 tohoto článku je vyhrazeno výboru Spolku.

Článek VI.

Druhy členství

1)      Členství ve Spolku může být řádné nebo čestné.

2)      S řádným členstvím jsou spojena veškerá práva a povinnosti stanovená těmito stanovami a právními předpisy.

3)      Čestní členové mohou vykonávat veškerá práva a povinnosti stanovená těmito stanovami a právními předpisy, s výjimkou hlasovacího a volebního práva na zasedání členské schůze Spolku a práva navrhovat své zástupce do orgánů Spolku.

Článek VII.

Řádné členství

1)      Řádnými členy se mohou stát:

a)      české právnické osoby, zabývající se profesionálně divadelní kritikou. Řádnými členy jsou zejména divadelní časopisy a vysoké školy s teatrologickými pracovišti, jakož i Institut umění – Divadelní ústav. Členství právnické osoby se váže na osobu člena, je nepřevoditelné na jinou osobu a nepřechází při prodeji anebo pachtu závodu; členství právnické osoby přechází na právního nástupce v případě zániku právnické osoby bez likvidace. Za řádného člena z řad právnických osob jedná jeho statutární orgán, pokud si sama neurčí jiného zástupce.

b)     fyzické osoby starší 18 let, bez rozdílu pohlaví, vyznání, politického a sociálního zařazení, národnosti, rasy a státní příslušnosti, které se profesionálně zabývají divadelní kritikou. Kritériem pro přijetí je buď vysokoškolské vzdělání příslušného směru a publikační praxe či alespoň prokazatelná publikační praxe. Členství se váže na osobu člena, je nepřevoditelné na jinou osobu a nepřechází na jeho právního nástupce.

2)    Řádné členství vzniká rozhodnutím výboru Spolku o přijetí člena na základě písemné přihlášky obsahující prohlášení člena, že vstupuje do Spolku dobrovolně a zavazuje se dodržovat stanovy, další vnitřní předpisy Spolku, rozhodnutí orgánů Spolku, a zaplacením členského příspěvku na příslušný kalendářní rok. Počet řádných členů ani období jejich vstupu do Spolku není limitováno.

3)      Členství ve Spolku je vázáno na členský příspěvek. Každý řádný člen Spolku – fyzická osoba je povinen zaplatit členský příspěvek za každý kalendářní rok, v němž je členem, a to ve výši 200 Kč. Každý řádný člen Spolku – právnická osoba je povinen zaplatit členský příspěvek za každý kalendářní rok, v němž je členem, a to ve výši 200 Kč. Členské příspěvky jsou splatné do 28. 02. každého kalendářního roku, za který je členský příspěvek placen.

4)    Členové Spolku neručí za dluhy Spolku.

Článek VIII.

Čestné členství

1)    O udělení čestného členství rozhoduje výbor Spolku. Výbor může jmenovat čestným členem jakoukoliv fyzickou osobu, a to na základě nominace z řad řádných členů, která se svou činností zasazuje o naplnění účelu Spolku, která se zasloužila o dobré jméno Spolku a která se jmenováním čestným členem souhlasí. Čestným členem se mohou stát zejména významní kritikové-senioři.

2)      Výbor Spolku může čestné členství rovněž odejmout, pokud čestný člen přestane splňovat předpoklady pro udělení čestného členství Spolku.

3)      Čestný člen má právo účastnit se jednání všech orgánů Spolku a vyjádřit zde své návrhy a stanoviska.

Článek IX.

Zánik členství

Členství ve Spolku zaniká:

a)       dobrovolným vystoupením člena. Členství ve Spolku zaniká dnem doručení písemného oznámení o ukončení členství (vystoupení) jednateli Spolku, není-li v oznámení o ukončení členství uvedeno jinak;

b)      zánikem právnické osoby s likvidací, respektive úmrtím člena nebo prohlášením člena za mrtvého;

c)       vyloučením člena pro prokazatelné porušení povinností stanovených v čl. X. těchto stanov. Ke zrušení členství dochází na základě rozhodnutí výboru Spolku, přičemž výpovědní lhůta činí jeden kalendářní měsíc počíná běžet prvním dnem následujícího měsíce po doručení rozhodnutí výboru Spolku vyloučenému členovi. Členství člena, který bude v prodlení s placením členského příspěvku a tento nezaplatí ani v dodatečné lhůtě poskytnuté Spolkem, zanikne marným uplynutím dodatečné lhůty pro zaplacení členského příspěvku.

d)      zánikem Spolku;

e)       rozhodnutím o přeměně Spolku na jinou právní formu v souladu s § 3045 odst. 1 OZ;

f)        v jiných případech stanovených zákonem.

Článek X.

Práva a povinnosti člena

1)    Řádní členové Spolku mají právo:

a)      podílet se podle svých osobních schopností na činnosti Spolku;

b)      být pravidelně informováni o dění ve Spolku;

c)       podávat návrhy, připomínky, vznášet dotazy orgánům Spolku;

d)      obdržet odpověď na své podání v přiměřené době;

e)      volit a být voleni do orgánů Spolku;

f)        hlasovat na členské schůzi Spolku;

g)      navrhovat své zástupce do orgánů Spolku;

h)      účastnit se akcí pořádaných Spolkem;

i)        využívat všech služeb poskytovaných Spolkem a jím zřízenými subjekty;

j)        žádat o výpis ze seznamu členů dle čl. XI. Stanov

2)    Povinnosti řádných členů Spolku jsou zejména:

a)      řádně platit stanovené členské příspěvky a další finanční povinnosti vyplývající z rozhodnutí a usnesení orgánů Spolku, smluv a vnitřních předpisů Spolku;

b)      řídit se při výkonu činnosti vnitřními předpisy a pravidly vydanými Spolkem;

c)       chránit a zachovávat dobré jméno Spolku a dbát o dobrou pověst Spolku;

d)      dodržovat stanovy a vnitřní předpisy Spolku;

e)      aktivně se podílet na činnosti Spolku, řídit se účelem Spolku a podílet se na plnění úkolů Spolku;

f)        pravidelně se aktivně informovat o dění ve Spolku;

g)      bez prodlení oznamovat jednateli Spolku změnu svých kontaktních údajů.

Článek XI.

Členské příspěvky

1)      Členské příspěvky platí členové Spolku podle ustanovení čl. VII. odst. 3 těchto stanov. O změně výše členského příspěvku rozhoduje členská schůze Spolku. Splatnost členského příspěvku lze na základě písemné žádosti člena Spolku odložit. O odložení splatnosti rozhoduje výbor Spolku.

2)      Čestní členové Spolku členský příspěvek nehradí.

Článek XII.

Seznam členů

1)      Spolek vede seznam svých členů. Zápisy a výmazy v tomto seznamu provádí jednatel Spolku ve lhůtě 30 kalendářních dnů od vzniku či zániku členství. Úplný seznam členů je přístupný všem členům Spolku. Jednatel musí žadateli zpřístupnit seznam členů Spolku na jeho žádost do 15 kalendářních dnů od podání žádosti.

2)      V seznamu členů se u každého člena uvádějí následující údaje:

a)    u fyzické osoby: jméno a příjmení, bydliště, datum narození, telefonní číslo a e-mail;

b)    u právnické osoby: název, sídlo, IČ, jméno osoby jednající jménem člena Spolku, telefonní číslo a e-mail.

3)      Seznam členů je zveřejněn na webových stránkách Spolku. Člen, který si nepřeje, aby byl uveřejněn v seznamu členů, musí o tom písemně informovat jednatele Spolku. V opačném případě se má za to, že se zveřejněním v seznamu členů Spolku člen souhlasí. Při uveřejnění neúplného seznamu členů musí být z něho patrné, že je neúplný.

4)      Každý člen Spolku, a to i bývalý, obdrží na svou žádost od Spolku na jeho náklady potvrzení s výpisem ze seznamu členů obsahující údaje o své osobě, popřípadě potvrzení, že tyto údaje byly ze seznamu vymazány. Namísto zemřelého člena může o potvrzení požádat jeho manžel, dítě nebo rodič, a není-li žádný z nich, může o vydání potvrzení požádat jiná osoba blízká nebo dědic, prokáží-li zájem hodný právní ochrany.

Článek XIII.

Orgány Spolku

1)      Orgány Spolku jsou:

a)          Členská schůze

b)          Výbor

c)          Předseda

d)          Jednatel

2)      Funkční období volených orgánů jsou tři roky. Členové volených orgánů Spolku mohou kooptovat náhradní členy svého orgánu do nejbližšího zasedání členské schůze. Členství ve volených orgánech zaniká spolu se zánikem členství ve Spolku, uplynutím funkčního období, vzdáním se členství v orgánu (a uplynutím následné zákonné lhůty spojené se vzdáním se členství v orgánu) nebo odvoláním člena voleného orgánu členskou schůzí.

3)      Jestliže v době mezi zasedáními členské schůze zanikne členství některého z členů výboru a počet zbývajících členů zvolených členskou schůzí neklesne pod polovinu, zvolí tento výbor náhradního člena. Náhradní člen je schválen nadpoloviční většinou hlasů počítanou ze všech zbývajících členů výboru. Z jednání výboru se pořizuje zápis, který musí obsahovat termín a místo konání jednání, seznam přítomných členů výboru a hostů, program jednání a přesný obsah rozhodnutí, o nichž bylo jednání, s uvedením výsledků hlasování. Zápis musí být zpřístupněn všem členům výboru a jednateli. Za pořízení zápisu je odpovědný předseda výboru.

Článek XIV.

Členská schůze

1)      Členská schůze je nejvyšším orgánem Spolku a je tvořena shromážděním všech členů Spolku.

2)      Členská schůze:

a)     projednává a schvaluje zprávu o činnosti výboru a jednatele;

b)    projednává a schvaluje zprávu Spolku za uplynulý kalendářní rok;

c)     schvaluje stanovy Spolku a veškeré jejich změny;

d)    projednává a schvaluje návrh hospodaření na příští období;

e)     schvaluje zásady činnosti pro následující kalendářní rok;

f)      volí členy výboru z členů Spolku – fyzických osob (a předsedu Spolku );

g)    volí členy kontrolní komise a členy rozhodčí komise, jsou-li zřízeny;

h)    hodnotí činnost odstupujících orgánů a přijímá další rozhodnutí zásadní důležitosti pro existenci a činnost Spolku;

i)      určuje hlavní zaměření činností Spolku;

j)      rozhoduje o výši členského příspěvku pro následující kalendářní rok;

k)     rozhoduje o zrušení Spolku s likvidací a jmenuje likvidátora;

l)      rozhoduje o dobrovolném rozpuštění Spolku;

m)   rozhoduje o přeměně Spolku.

3)      Členskou schůzi svolává nejméně jedenkrát za rok předseda Spolku, a to bez zbytečného prodlení po vyhotovení účetní závěrky sestavené k 31. 12. předchozího kalendářního roku.

4)      Termín a program zasedání členské schůze se členům Spolku oznámí písemnou pozvánkou na zasedání členské schůze odesláním na adresu člena Spolku uvedenou v seznamu členů nejpozději 30 dnů před dnem konání členské schůze. Členům Spolku, kteří nechali do seznamu členů zapsat svoji e-mailovou adresu, stačí odeslat pozvánku pouze na tuto e-mailovou adresu. Odesláním pozvánky na e-mailovou adresu člena Spolku se má pozvánka za doručenou.

5)      Ve výjimečných případech může být lhůta oznámení podle předchozího odstavce zkrácena. V případě zkrácení této lhůty může členská schůze rozhodovat pouze tehdy, pokud všichni členové Spolku se zkrácením této lhůty před zahájením jednání souhlasili. Přítomný člen Spolku vyjádří svůj souhlas písemným a podepsaným prohlášením, které odevzdá před zahájením jednání členské schůze jednateli, popř. jiné osobě, která je k tomu pověřena. Nepřítomný člen vyjádří svůj souhlas doručením písemného a vlastnoručně podepsaného prohlášení osobě podle předchozí věty.

6)      Právo zúčastnit se členské schůze, právo hlasovat, volit a být volen mají všichni řádní členové Spolku. Každý člen Spolku je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat vysvětlení záležitostí Spolku. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon uveřejnit zakazuje nebo jejichž prozrazení by Spolku mohlo způsobit újmu, nelze mu je poskytnout.

7)      Členská schůze si nemůže vyhradit k rozhodování záležitosti, které jí nesvěřují tyto stanovy.

8)      Pozvánka na zasedání členské schůze musí obsahovat místo, čas a pořad zasedání. Místo zasedání členské schůze se určí tak, aby co nejméně omezovalo možnost členů se ho účastnit. Již svolané zasedání členské schůze lze odvolat nebo odložit.

9)      Každý řádný člen Spolku má jeden hlas, hlasy všech řádných členů mají stejnou váhu (ustanovení poslední věty není dotčeno). Členská schůze je schopna usnášet se za účasti třetiny všech řádných členů Spolku. Usnesení členská schůze přijímá většinou hlasů přítomných řádných členů. O změnách stanov a dobrovolném rozpuštění Spolku musí rozhodnout dvoutřetinová většina přítomných členů. V případě rovnosti hlasů má předseda Spolku rozhodující hlas.

10)   Připouští se účast a hlasování na členské schůzi s využitím technických prostředků podle čl. XVII stanov. Členská schůze může rozhodovat mimo zasedání (per rollam) korespondenčně v písemné formě nebo elektronickou poštou (e-mailem). Podmínky účasti a hlasování na členské schůzi s využitím technických prostředků určí jednatel Spolku a uvede je v pozvánce na členskou schůzi. Podmínky musí být určeny tak, aby Spolku umožňovaly ověřit totožnost osoby oprávněné vykonávat hlasovací práva.

11)   Zasedání členské schůze řídí předseda zasedání, kterého členská schůze zvolí na začátku zasedání. Zasedání se řídí pořadem tak, jak byl uveden v pozvánce. S výjimkou rozhodování o změně stanov Spolku nebo dobrovolném rozpuštění Spolku lze pořad zasedání členské schůze měnit i doplnit se souhlasem přítomných členů.

12)   Rozhodnutí členské schůze jsou závazná pro všechny orgány a členy Spolku.

13)   Vyhotovení zápisu ze zasedání členské schůze zajišťuje předseda společně s jednatelem do třiceti dnů od jejího ukončení. Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaké případné další činovníky členská schůze zvolila, jaká usnesení přijala a kdy byl zápis vyhotoven.

14)    Každý člen Spolku může nahlížet do zápisů ze zasedání v sídle Spolku.

Článek XV.

Náhradní zasedání členské schůze

1)      Není-li členská schůze na svém zasedání schopna usnášet se, může statutární orgán nebo ten, kdo původní zasedání svolal, svolat novou pozvánkou ve lhůtě patnácti dnů od předchozího zasedání členskou schůzi na náhradní zasedání. Z pozvánky musí být zřejmé, že se jedná o náhradní zasedání členské schůze. Náhradní zasedání členské schůze se musí konat nejpozději do šesti týdnů ode dne, na který bylo zasedání členské schůze předtím svoláno.

2)      Na náhradním zasedání může členská schůze jednat jen o záležitostech zařazených na pořad předchozího zasedání. Usnesení může přijmout za účasti libovolného počtu členů, ledaže stanovy určí něco jiného.

Článek XVI.

Mimořádná členská schůze Spolku

1)      V případě potřeby může být svolána mimořádná členská schůze, jestliže o to písemně předsedu požádá:

a) jedna třetina všech řádných členů Spolku;

b) výbor nebo jednatel.

2)      Předseda je povinen svolat mimořádnou členskou schůzi do dvou měsíců ode dne, kdy vznikla jedna z výše uvedených možností.

3)      Nesvolá-li předseda zasedání členské schůze v uvedené lhůtě, může ten, kdo podnět podal, svolat zasedání členské schůze na náklady Spolku sám.

4)      Mimořádná členská schůze je oprávněna rozhodovat o všech záležitostech uvedených v čl. XIV. těchto stanov.

5)      Ustanovení čl. XIV. odst. 4 až 13 těchto stanov se použijí obdobně.

Článek XVII.

Rozhodování per rollam

1)      Členové Spolku jsou oprávněni rozhodovat i mimo zasedání členské schůze.

2)      Osoba oprávněná ke svolání členské schůze zašle návrh rozhodnutí všem členům Spolku písemně na adresu uvedenou v seznamu členů nebo elektronicky na e-mailovou adresu uvedenou v seznamu členů nebo tento návrh předá jednotlivým členům osobně proti písemnému potvrzení.

3)      Návrh rozhodnutí musí obsahovat:

a)    lhůtu pro doručení vyjádření člena Spolku v délce 15 kalendářních dnů; pro začátek jejího běhu je rozhodné doručení návrhu členovi;

b)    podklady potřebné pro jeho přijetí.

4)      Členové Spolku se k návrhu rozhodnutí vyjádří písemně a připojí k němu svůj podpis.

5)      Nedoručí-li člen Spolku ve lhůtě osobě oprávněné ke svolání členské schůze souhlas s návrhem rozhodnutí, platí, že s návrhem nesouhlasí.

6)      Poté, co se členové Spolku k návrhu příslušnou formou či způsobem vyjádří, bude o tomto rozhodnutí vyhotoven zápis, který bude zároveň sloužit jako oznámení o rozhodnutí Spolku přijatém mimo členskou schůzi ve smyslu ustanovení § 177 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích, dále jen „ZOK“).

7)      Rozhodnutí podle tohoto článku stanov a podle ustanovení § 175 a § 176 ZOK, včetně dne jeho přijetí, oznámí předseda nebo jednatel všem členům Spolku bez zbytečného odkladu.

8)      Rozhodnutí (usnesení) je přijato bylo-li dosaženo souhlasných vyjádření alespoň jedné třetiny všech členů Spolku. Dnem rozhodnutí je den, v němž bylo doručeno vyjádření posledního člena Spolku k návrhu, nebo marným uplynutím posledního dne lhůty stanovené pro doručení vyjádření členů Spolku. Nedoručí-li člen Spolku ve stanovené lhůtě své vyjádření, platí, že s návrhem rozhodnutí (usnesení) nesouhlasí (ustanovení § 176 odst. 1 ZOK).

XVIII.

Výbor

1)      Právnická osoba, která je členem Spolku je současně členem výboru. Dále jsou členy výboru tři řádní členové Spolku – fyzické osoby, které volí členská schůze. Funkční období právnických osob trvá po celou dobu jejich členství ve Spolku. Funkční období fyzických osob je tříleté.

2)      Výbor je kolektivní výkonný  orgán Spolku. Členové výboru bezodkladně po svém zvolení do funkce zvolí ze svého středu předsedu Spolku a jednoho místopředsedu. Funkce místopředsedy nemusí být obsazena.

3)      Výbor může odvolat předsedu i místopředsedu.

4)      Výbor souhlasí se zavedením e-mailové komunikace mezi členy výboru a se zavedením písemného hlasování (per rollam) v konkrétních případech. Při hlasování per rollam se postupuje obdobně, jak je uvedeno v čl. XVII. těchto stanov. Návrh usnesení rozešle předseda všem členům výboru doporučenou listovní zásilkou či elektronickou poštou spolu s oznámením lhůty, ve které mají učinit písemné vyjádření. Usnesení je přijato souhlasným vyjádřením nejméně poloviny všech členů výboru doručeným předsedovi stejným způsobem, jako byl návrh rozesílán podle předchozí věty. Usnesení per rollam nabývá platnosti doručením kladného vyjádření posledního člena výboru, kterým bylo dosaženo potřebné většiny ke schválení usnesení, předsedovi Spolku. V případě, že v předsedou Spolku určené lhůtě neobdrží předseda Spolku souhlas nadpoloviční většiny členů výboru, nebo před uplynutím lhůty obdrží alespoň od poloviny členů výboru záporné vyjádření, usnesení nebylo přijato. Předseda Spolku bez zbytečného odkladu uvědomí o výsledku hlasování všechny členy výboru. Při písemném hlasování se za přítomné považují ti členové výboru, kteří písemně hlasovali.

5)      Rozhodnutí výboru jsou závazná pro všechny orgány a členy Spolku, s výjimkou členské schůze.

6)      Výbor řídí činnost Spolku v souladu se stanovami a vnitřními směrnicemi Spolku i usneseními členské schůze po celé své funkční období.

7)      Výbor odpovídá za řádné hospodaření Spolku a za naplňování poslání Spolku.

8)      Výbor vede a řídí práci Spolku, dohlíží na dodržování stanov, pečuje o rozvoj Spolku.

9)      Výbor je povinen jednat s péčí řádného hospodáře, náležitou odborností, pečlivostí a loajalitou.

10)   Výbor se schází nejméně třikrát ročně. Jednání výboru svolává předseda Spolku alespoň týden předem. Jednání výboru musí být svoláno, požádá-li o to nadpoloviční většina jeho členů.

11)   Výbor je usnášeníschopný, pokud je přítomna nadpoloviční většina členů výboru. Výbor rozhoduje hlasováním, které probíhá zdvižením ruky. Při rovnosti hlasů má předseda Spolku rozhodující hlas. Člen výboru se může nechat na jednání zastoupit jiným členem výboru na základě plné moci.

12)   Pokud počet členů Výboru během volebního období klesne na méně než polovinu, musí být svolána členská schůze, která zvolí nové členy výboru z řad řádných členů – fyzických osob.

13)   Výbor zejména:

a)      projednává a schvaluje program činnosti Spolku na další období;

b)      svolává členskou schůzi;

c)       svolává mimořádnou členskou schůzi;

d)      přezkoumává a schvaluje rozpočet a roční závěrku hospodaření a závěrky publikuje v rámci Spolku, zajišťuje jejich založení do sbírky listin vedené Městským soudem v Praze a zajišťuje jejich zveřejnění v souladu s předpisy;

e)      posuzuje návrhy na investice a tyto návrhy předkládá členské schůzi;

f)        naplňuje účel Spolku a aktivně se podílí na plnění úkolů Spolku;

g)      dohlíží na řádnou péči o majetek a na veškerou hospodářskou činnost Spolku;

h)      rozhoduje o přijetí a vyloučení člena Spolku;

i)        jmenuje čestné členy Spolku, popř. odnímá čestné členství;

j)        v případě, že pro to existují závažné důvody, rozhoduje o odkladu splatnosti, snížení nebo prominutí členského příspěvku členům Spolku, kteří o to písemně požádali;

k)       schvaluje vnitřní předpisy Spolku;

l)        rozhoduje ve věcech, které tyto stanovy nebo zákon nesvěřují jinému orgánu Spolku.

14)  Členové výboru jsou povinni se účastnit všech jednání výboru, nebrání-li jim v tom závažný důvod, a aktivně se podílet na činnosti výboru. Členové výboru mají nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů při plnění úkolů souvisejících s výkonem jejich funkce.

Článek XIX.

Předseda a jednatel

1)      Předseda je individuálním statutárním orgánem Spolku. Jménem Spolku jedná navenek vůči třetím osobám předseda samostatně nebo vždy místopředseda s jedním dalším členem výboru společně.

2)      Předseda i místopředseda jsou voleni členy výboru na dobu tří let a může být zvolený opakovaně za sebou.

3)      Funkce předsedy zaniká odvoláním výborem, ukončením členství ve Spolku nebo zánikem členství ve výboru nebo odstoupením z funkce předsedy a následným uplynutím zákonné lhůty. Odstoupení z funkce předsedy nepředstavuje zároveň odstoupení z funkce člena výboru, není-li v odstoupení uvedeno jinak.

4)      Předseda je povinen nejpozději do 15 dnů informovat příslušný orgán veřejné moci o změnách stanov Spolku a o změnách povinně zapisovaných údajů do spolkového rejstříku.

5)      Předseda je oprávněn delegovat některé své kompetence nebo pravomoci na místopředsedu nebo na jednatele nebo na některé další členy výboru, a to včetně zmocnění jednat jménem Spolku navenek vůči třetím osobám. Rozsah zmocnění stanoví plná moc udělená předsedou.

6)    Jednatel je výkonným orgánem Spolku. Jednatelem Spolku je Institut umění – Divadelní ústav, příspěvková organizace se sídlem v Celetné 17, Praha 1, IČ: 000 232 05. V případech stanovených těmito stanovami je jednatel oprávněn zastupovat předsedu dovnitř Spolku v konkrétních věcech týkajících se Spolku. Nebude-li z jakéhokoliv důvodu jednatelem Spolku Institut umění – Divadelní ústav, např. zanikne jeho členství ve Spolku nebo odstoupí z funkce jednatele, zvolí výbor nového jednatele Spolku z řádných členů Spolku.

7)      Pokud předseda neurčí jinak, jednatel zejména:

a)    zajišťuje činnost českého centra mezinárodní organizace AICT/IATC;

b)    svolává jménem předsedy jednání výboru a zasedání členské schůze;

c)    zajišťuje vyhotovení zápisů z jednání výboru a ze zasedání členské schůze;

d)    vede seznam členů Spolku;

e)    koordinuje činnosti Spolku v mezích určených předsedou Spolku nebo výborem v rámci členství v AICT;

f)     zajišťuje administrativní záležitosti Spolku, včetně vedení spisové a archivní dokumentace a korespondence v rámci členství v AICT;

g)    spolupracuje s výborem Spolku na přípravě rozpočtu, zpráv a interních předpisů Spolku;

h)        zajišťuje další činnosti určené mu výborem nebo předsedou.

Článek XX.

Majetek a hospodaření Spolku

1)      Prostředky na svou činnost získává Spolek zejména, nikoliv však pouze, z členských příspěvků, z dědictví a odkazů, z darů, ze státních příspěvků, grantů, z příjmů ze svých činností a z výnosu svého majetku. Spolek může dále v rozsahu těchto stanov získávat prostředky na svou činnost vedlejší činností podle čl. V. těchto stanov.

2)      Veškeré získané prostředky musí být využívány ve smyslu těchto stanov. Prostředky musí být použity k financování hlavních činností Spolku naplňujících poslání a cíle Spolku. Prostředky je také použít na úhradu nákladů na vlastní správu.

3)      Spolek nabývá do svého vlastnictví, správy nebo užívání majetek, za účelem řádného naplňování poslání a cílů Spolku.

4)      Za řádnou správu, obnovu, údržbu a evidenci majetku, odpovídají orgány Spolku v rozsahu podle ustanovení těchto stanov a vnitřních předpisů Spolku.

5)      Výbor Spolku může část majetku svěřit do správy jinému subjektu, zejména pokud je tak zabezpečeno účelnější využití majetku ve prospěch Spolku. Ve smlouvě o svěření majetku výbor Spolku určí rozsah i omezení pravomocí subjektu, který je správou majetku Spolku pověřen.

6)      Bližší podrobnosti upravující hospodaření s majetkem Spolku mohou být obsaženy ve vnitřních předpisech a směrnicích Spolku.

Článek XXI.

Zánik a likvidace Spolku

1)      Spolek může zaniknout dobrovolným rozpuštěním na základě rozhodnutí členské schůze nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem.

2)      Při zániku Spolku členská schůze jmenuje likvidátora. Jmenovaný likvidátor sestaví do 20 dní od svého jmenování do funkce soupis jmění Spolku a zpřístupní jej vhodným způsobem v sídle Spolku všem členům Spolku.

3)      Při zániku Spolku likvidátor vypořádá dluhy Spolku. Likvidační zůstatek je likvidátor povinen nabídnout právnické osobě s posláním co nejbližším poslání Spolku určené v rozhodnutí členské schůze o rozpuštění Spolku; neurčí-li takovou osobu členská schůze, určí ji likvidátor.

Článek XXII.

Závěrečná a přechodná ustanovení

1)      Obsah těchto Stanov byl schválen členskou schůzí konanou dne 6.září 2023, jejíž konání je potvrzeno zápisem ze dne 6.září 2023.

2)      Tyto stanovy nabývají účinnosti dnem 6. září 2023 a zcela nahrazují stanovy ze dne 10. 05. 2017.

3)      V případě, že jakékoliv ustanovení těchto stanov bude shledáno neplatným či nevynutitelným, nebude tím dotčena platnost, respektive účinnost ostatních ustanovení těchto stanov.

4)      Skutečnosti neupravené těmito stanovami se v plném rozsahu řídí ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění a ostatními obecně závaznými právními předpisy.

 V Praze dne 6. září 2023