Asociace českých divadelních kritiků

International Association of Theatre Critics

Association Internationale des Critiques de Théatre

Ke 100. výročí narození připravil IDU nejvýznamnějšímu českému scénografovi J. Svobodovi virtuální výstavu

Ke stému výročí narození připravil IDU nejvýznamnějšímu českému scénografovi Svobodovi virtuální výstavu – Mezinárodní federace pro divadelní výzkum

Ke stému výročí narození připravil IDU nejvýznamnějšímu českému scénografovi Svobodovi virtuální výstavu

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) připravil při příležitosti 100. výročí narození nejvýznamnějšího českého scénografa Josefa Svobody (19202002) on-line výstavu Josef Svoboda 100, která představuje přes třicet tuzemských i zahraničních inscenací. Výstava potrvá do 10. 10. 2020.

Virtuální výstava je dostupná na adrese http://svoboda100.idu.cz/.


Výstava Josef Svoboda 100 rekapituluje přes třicet technicky i umělecky nejdůležitějších tuzemských i zahraničních inscenací, které Josef Svoboda během téměř šedesáti let realizoval s nejvýznamnějšími českými i zahraničními režiséry. Struktura půlhodinové virtuální výstavy tak chronologicky i tematicky mapuje jednotlivá období Svobodovy tvorby – tvůrčí počátky v Divadle 5. května a spolupráci s Alfrédem Radokem, mezinárodní úspěch na EXPO 58 a fenomén Laterny magiky, vrcholnou éru s Otomarem Krejčou v Národním divadle a technologické experimenty na věhlasných světových divadelních scénách – Covent Garden, Metropolitan Opera v New Yorku nebo v antickém divadle v Orange. Výstava vrcholí připomínkou Goethova Fausta ve Stavovském divadle v Praze.

Historička scénografie Helena Albertová (IDU) ve své knize Josef Svoboda scénograf napsala: „Uvědomila jsem si, že Svobodovo dílo, na první pohled tak rozmanité, je ve skutečnosti velmi kompaktní. S postupem práce mě stále více zajímal Svobodův dramaturgicko-režijně-scénografický přístup k inscenovanému dílu. Porozuměla jsem jeho posedlosti divadlem. Tato vášeň šla ruku v ruce s jeho fascinací technickými a technologickými objevy.“ Princip virtuální výstavy se tak neplánovaně, ale s vědomým odkazem na technologické experimenty Josefa Svobody snaží ve stručnosti připomenout nejvýznamnější mezníky a předěly jeho umělecké činnosti.

IDU pracuje na propagaci a zpřístupnění díla Josefa Svobody dlouhodobě. Uspořádal řadu výstav v tuzemsku i zahraničí, vydal obsáhlou Svobodovu monografii, v letošním roce připravuje první české vydání přepisu přednášek, které Svoboda přednesl v roce 1986 a které vstoupily do povědomí pod názvem „Milánské lekce“. Svobodovo dílo je také odborné i laické veřejnosti přístupné prostřednictvím Virtuální badatelny IDU.

Na výstavě Josef Svoboda 100 spolupracovali Helena Albertová, Anna Cvrčková, Anna Hejmová, Jana Jansová, Ondřej Svoboda a Tereza Vinická. Publikované materiály pochází ze sbírek a fondů IDU a soukromého archivu Josefa Svobody.